Teleperformance'a Avrupa'dan ödül

Dünyanın büyük danışmanlık şirketlerinden Frost & Sullivan, Teleperformance’ın Avrupa dış kaynak pazarında yürüttüğü çok kanallı çağrı merkezi hizmetlerini son raporunda değerlendirmeye aldı ve şirketi 2015 Frost & Sullivan Rekabetçi Strateji, İnovasyon ve Liderlik Ödülü’ne layık gördü.

2014 yılında 2.758 milyar avro konsolide ciroya ulaşan ve yüzde 1.3 büyüme elde eden dış kaynak CRM ve çağrı merkezi hizmet sağlayıcısı Teleperformance'ın Avrupa’daki faaliyetleri, Maastricht, Lizbon, Atina, İstanbul ve Kahire’deki çok dilli çağrı merkezi üslerindeki müşteri deneyimlerine odaklanıyor. Yunanistan ve Türkiye, şirketin bu stratejisi kapsamında öne çıkan ülkelerden ikisi. Almanya, İtalya ve Hollanda ise yakın zamanda büyüme kaydeden bölgesel üslerden bazıları.

Teleperformance Türkiye Genel Müdürü Engin Utkan konuya ilişkin “Bölgesel düzeyde geleceğe dönük sağlam bir temel oluşturan bu çok dilli üsler, Teleperformance müşterilerinin yalnızca birkaç merkez üzerinden tüm Avrupa pazarına hâkim olmasını sağlıyor ve Teleperformance’ın Avrupa’daki büyüme stratejisi için dönüm noktası olarak görülüyorlar” diyor.

Değişen tüketici davranışlarını izliyor

Teleperformance Grubu’nun başarısı için kritik bir role sahip olan Avrupa'nın da dünya çapındaki diğer tüketici pazarları gibi değişim halinde olduğuna dikkat çeken Utkan, "Teleperformance da bu değişime ayak uyduracak adımlar atmaya devam ediyor çünkü müşteri bağlılığının devamlılığı günümüzde pek çok etkene bağlı. Teknolojiyi yakından takip eden günümüz tüketicileri, duygu ve düşüncelerini ifade etmek için Twitter, Facebook, Anlık Mesaj, chat, e-posta ve telefon gibi pek çok farklı iletişim kanalını kullanıyor ve bunu son derece hızlı bir şekilde yapıyor" diye sözlerini sürdürdü. Utkan bu anlamda Teleperformance'ın bu dönüşüme AR-GE ve inovasyon ile değer kattığı için son sekiz yılda farklı kategorileri ve bölgeleri kapsayan toplam 34 Frost & Sullivan ödülünün sahibi olduğunu belirtti.

Frost & Sullivan kimdir?

Bu ödül, her yıl Frost & Sullivan tarafından rekabetçi bir strateji geliştirerek daha büyük bir pazar payına erişen, pazar konumunu güçlendiren ve başarılı uygulamalarla müşteri memnuniyetini artıran şirketlere veriliyor. Sektör analistleri, değerlendirme sürecinde sektördeki başlıca oyuncularla ayrıntılı mülakatlar yapıyor, analizler ve ikincil araştırma yöntemleriyle en iyi uygulamaları tespit ederek performans değerlendirmesi yapıyor. Ödüle layık görülen şirketlerin, hem bölgesel hem de küresel düzeyde liderlik, teknolojik inovasyon, müşteri hizmetleri ve stratejik ürün geliştirme konularında sıradışı başarılara imza atmış olması gerekiyor.