Akbank Düşünce Kulübü girişimcilğe kafa yoruyor

Zehra Tike

Akbank Düşünce Kulübü üyeleri, bu yıl gerçekleştirilen proje yarışmasında Türkiye’de de, bilhassa gençler arasında yükselen bir trend olan “girişimciliği” masaya yatırdı ve genç girişimciliği ile bankacılığın hangi  noktada buluşabileceğine yönelik projeler hazırladı.

Düşünce Kulübü üyelerinin gruplar halinde gerçekleştirdikleri çalışmalar, 7 Nisan tarihinde gerçekleşen final jürisinde, girişimciler, akademisyenler, Akbank yöneticileri ve ekonomi basınının önemli isimlerinden oluşan özel bir jüri tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucu, Sabancı Üniversitesi’nden Burak Seyid, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Pınar Güler ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Kerem Utku Sabuncu,  “Girişim Ligi” adını verdikleri projeleriyle Harvard Üniversitesi Yaz Okulu bursu ile ödüllendirildi. Kazanan grup ödüllerini Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil’den aldı.

Four Seasons Bosphorus Otel’de gerçekleştirilen ödül törenine Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil’in yanı sıra, Akbank İnsan Kaynakları ve Strateji’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce ve Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Oğuz Babüroğlu da konuşmalarıyla katıldı. Ayrıca, farklı iş birimlerinden Akbank yöneticileri ile kulübe önceki senelerde dahil olmuş pek çok üye de ödül töreninde yer aldı.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Harvard Yaz Okulu’na gidecek öğrencilere ödülünü verirken yaptığı konuşmada, “Çalışanlarının yaş ortalaması itibarıyla Türkiye’nin en genç bankalarından biriyiz. Ülkemizin geleceği olan, yaratıcı fikirlerle dolu gençlerimize de özel bir önem veriyoruz” dedi ve ekledi;

“7. yıl itibariyla Akbank Düşünce Kulübü’nün üye sayısı 146’ya ulaştı. Bu seneki arkadaşlarımızla birlikte toplam 29 üyemizi Harvard Yaz Okulu’na göndermiş olacağız. Bu çok önemli bir sayı. Bu yıl çalışmalarımızda ’girişimcilik’ temasını seçtik. Özellikle gençlerin girişimcilik iştahlarının giderek arttığı bu dönemde girişimcilik ve bankacılık ilişkisinin kuvvetlendirilmesinde önemli bir fırsat görüyoruz. Gençlerimiz birbirinden başarılı pek çok proje hazırladılar; birinciyi seçmek hiç kolay olmadı.”

Akbank İnsan Kaynakları ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce de, Kulübün 7. senesinde ulaştığı üye sayısı ile önemli bir “network” oluşturduğunu belirterek, eski ve yeni tüm üyelerin bu  kıymetli networkün bir parçası olduklarını, üyelerin kulübe bağlılıklarından gurur duyduklarını belirtti.

Düşünce Kulübü projesinin Türkiye için önemine değinen ve süreç boyunca öğrencilere danışmanlık yapan  Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Oğuz Babüroğlu da, Akbank Düşünce Kulübü üyesi olmanın ve bu süreçte kazanılan deneyimlerin en değerli ödül olduğunu belirtti.

Bu Yılın Jüri Üyeleri

Burcu Civelek Yüce - Akbank

Murat Göllü – Akbank

Bülent Oğuz – Akbank

Fatoş Karahasan – Capital

Şelale Kadak – Sabah

Füsun Uluengin – Sabancı Üniversitesi

Didem Altop – Endeavor

Ali Karabey – 212 Private Equity

Melih Ödemiş – Yemeksepeti.com Co-Founder

Akbank Düşünce Kulübü Hakkında

Akbank’ın gençlerle birlikte düşünmek ve Türkiye’nin geleceği için birlikte değer yaratmak amacıyla hayata geçirdiği “Akbank Düşünce Kulübü” genişlemeye devam ediyor. Yedinci yılında da Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden her yıl başvuran 2000’in üstünde öğrenci arasından seçilen 15 öğrenci ile toplam 146 üyeye ulaşan Düşünce Kulübü, yaratıcı çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

Her yıl belli sayıda öğrencinin katılımıyla sürekli büyüyerek, bir “arkadaşlık”, “dostluk” kulübü anlayışıyla çalışmalarını ve sosyal aktivitelerini sürdüren Düşünce Kulübü, üyelerinin kendilerini geliştireceği uzun soluklu sosyal bir birliktelik için önemli ve kalıcı bir platform oluşturuyor.

Akbank Düşünce Kulübü, Türkiye’yi gelecekte yönetecek, üniversite yaşamında başarılı, aynı zamanda sosyal, iletişim gücü kuvvetli gençlerin Akbank ve Akbank yöneticileri ile sürekliliği olan, aidiyet duygusu yüksek, değer yaratan bir kulüp çatısı altında bağ kurmasını sağlamayı hedefliyor.

Kulübe üyelikte; yenilikçi, yaratıcı, dışa dönük, analitik, sonuç odaklı, iletişimi güçlü, takım çalışmasına yatkın, çok boyutlu düşünebilen 3. sınıf öğrencileri tercih ediliyor. Bu yıl bu kriterler doğrultusunda yapılan 2000’in üstünde başvuru arasından programa Sabancı Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, ODTÜ, İTÜ ve Bilgi Üniversitesi’nden 15 öğrenci seçildi.