Muhtar Kent zirvede bırakıyor

Murat Yanık

Mayıs 2017’den bu yana Coca-Cola Başkanı ve CEO görevini yürüten James Quincey, 14. Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

James Quincey, Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı 2008 yılından bu yana yürüten Muhtar Kent’ten 1 Nisan 2019 tarihi itibarıyla devralacak. Coca-Cola sistemindeki kariyerine 1978 yılında başlayan Muhtar Kent, Nisan 2019’da emekli olmayı planlıyor.

Coca-Cola Başkanı ve Operasyonlar Üst Yöneticisi (COO) görevini ise 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Brian Smith üstlenecek.

Dağıtım Kamyonundan Yönetim Kurulu Başkanlığı’na

Coca-Cola’daki ilk günlerinde, dağıtım kamyonunda da çalışan Kent, yıllar içinde birçok görev üstlendi.

“Yönetim Kurulu Başkanı’nın en önemli görevlerinden birini, iyi planlanmış ve düzenli bir görev devri planlamasının hayata geçirilmiş olmasıdır” diyen Kent, “Yönetim Kurulu’nun Başkanlığa James’i seçmesinden büyük bir mutluluk duydum. Coca-Cola sistemini bir sonraki düzeye ve önümüzdeki on yıla taşımak için doğru lider olduğunu inanıyorum” dedi.

Quincey, şirketin 132 yıllık tarihinde 14. Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Coca-Cola bünyesine 1996 yılında katılan Quincey, dünyanın dört bir yanında çeşitli pozisyonlarda bulundu.

“Yönetim Kurulu’nun Başkanlığa beni layık görmesinden büyük bir onur duydum” diyen Quincey sözlerini şöyle sürdürdü: “Muhtar’ın yıllar boyunca sağladığı akıl hocalığı teşvik ve iç görüyü takdir ediyorum” dedi.