Reklam dünyasının 35 milyar dolarlık birleşmesi sona erdi

35 milyar dolarlık anlaşma ile dünyanın en büyük reklam şirketini yaratan Publicis ve Omnicom birleşmesi sona erdirildi. Fransız Publicis ile ABD'li Omnicom'un birleşmesi aynı zamanda reklam sektörünün en büyük birleşmesi olma özelliği taşıyordu. İki grup yönetim kurullarındaki anlaşmazlık, rekabet kurul onay sürecinin gecikmesi ve vergi sorunları yüzünden birleşmeyi iptal ettiklerini açıkladı.
Herhangi bir ücret ödenmeyecek
İki şirket birleşmeyi sonlandırdıkları için herhangi bir ücret ödemeyecek. Yapılan ortak açıklamada birleşmenin resmiyet kazanması sürecinin çok yavaş işlemesinin şirket hissedarlarına zarar verme noktasına geldiği belirtilirken iki şirketin kendi yollarına devam etmesine karar verdiği açıklandı.
Reklam dünyasının en büyük birleşmesi böylece çöken en büyük miktarlı birleşme anlaşmalarından biri olarak tarihe geçti.
Kültür çatışması iddiası
Financial Times'ın konuya yakın kaynağa dayandırdığı bilgiye göre iki şirketin CEO düzeyinde ilişkilerin bozuk olduğu ve iki şirket arasında bir "kültür çatışması" yaşandığı belirtildi.
Omnicom CEO'su John Wren çöken anlaşmanın şirketlerine 55-60 milyon dolar arası fatura çıkardığını söyledi. Wren birleşmenin çok yavaş ilerlediğini belirterek "6 ay içinde resmiyete kavuşmasını umuyorduk. 9 ay geçti ve biz iki şirket olarak halen birleşmenin getirdiği birçok yükümlülüğü yerine getiremedik" diye konuştu.