• PAYLAŞ

İşe Giriş Mülakatında Başarılı Olmak

31 Ekim 2012 Yorumlar (0)

İnsanlar, düşünceleri, değerleri hatta giyinişleri ve tavırları kendilerine benzeyen kişileri seviyorlar. Bunu aklınızda tutarak, neyi nasıl yapmak istiyorsanız siz karar verin ama iş başvurusunda bulunduğunuz takım, şirket ve kişi hakkında olabildiğince fazla bilgi toplamak çok akıllıca olacaktır.

Dünyanın hemen her milletinden sayısı binleri aşan kişi ile işe alım mülakatı yaptım. Yüzlerce farklı pozisyonun işe alım panelinde bulundum, binlerce adayın başkaları tarafından değerlendirilmesini dinledim. Şunu gördüm ki, hiç kimse itiraf etmek istemese de, açık açık sormasa da, hatta net olarak düşünmese de, insanlar aslında işe alım süreçlerinde bazı temel sorulara cevap arıyorlar.
En az itiraf edilenlerden başlayayım: Mülakatı yapanlar o kişiyi sevip sevmedikleri, o insanın kendilerine benzeyip benzemediği, beraber çalışmaktan keyif alıp almayacakları, takıma kişinin nasıl uyum sağlayacağı, kişinin işi gerçekten ne kadar istediği ve geçmiş tecrübe, yetenek ve karakter özelliklerinin söz konusu işi yapmakta nasıl yardımcı olacağına bakıyor. Bu en sonuncusu en profesyonel görünen olsa da, özünde işe alımda risk faktörünü en aza indirmek istemek şeklinde yalınlaştırılabilir.

İddia yetmez, hikayenizi hazırlayın!
Hemen insanların sevdikleri kişileri kısacık bir zamanda nasıl belirlediğine bakalım: İnsanlar, düşünceleri, değerleri hatta giyinişleri ve tavırları kendilerine benzeyen kişileri seviyorlar. Bunu aklınızda tutarak, neyi nasıl yapmak istiyorsanız siz karar verin ama iş başvurusunda bulunduğunuz takım, şirket ve kişi hakkında olabildiğince fazla bilgi toplamak çok akıllıca olacaktır. Bu noktada en önemli şey sıkıcı olmamaktır. Sorulara iki, en fazla üç dakikada cevap verin. “Bana kendinizden bahsedin” dendiğinde 15 dakika konuşuyorsanız sıkıcı olmamanız mümkün değil.
İnsanlar başarısızlık riskinin düşüklüğüne çok basit kriterlerle karar veriyorlar: Söz konusu işte kullanılması gereken tecrübe, bilgi ve yeteneklerini daha önceki işlerinde kullanmış mı ve karakter özellikleri bu işi yapmak için genel olarak inanılan özelliklere ne kadar yakın. Hemen herkes bu özelliklerin kendinde olduğunu iddia edecektir. Siz sadece iddia etmeyin, bu konuya yönelik gerçek bir hikayenizi de anlatın.
İşi çok istemek kısmına gelince, “Mülakata geldiğime göre gerçekten istiyorum işte” demeyin. Para, statü vesaire gibi nedenlerden değil, gerçekten herkeste ortak bulunmayacak sebeplerden dolayı istediğinizi anlatın. Bu, eğer dünya çapında bir tiyatrocu değilseniz, rol yapmakla olacak şey değil. Bunun için o işi gerçekten istemelisiniz. O zaman bu sizin her halinize yansır. Bunun için bu işi neden istediğinizi iyi düşünün, buna en az bir saat zaman ayırın, size uygunluğunu iyi değerlendirin. Bu sayede en içten, en dinamik aday olursunuz.

İşe Alım Mülakatında Başarılı Olmak
Mülakat sırasında kişilerin sahip olduklarına inandıkları özellikleri mutlaka örneklerle desteklemelerini isteyin. Herkes “Çok vizyonerim” diyebilir, herkes çok çalışkan olduğunu iddia edebilir, ama herkes bu konularda insanı tatmin eden gerçek örnekler veremez. Örneklerde mutlaka “nasıl” sorusunun cevabını arayın. Çok net bir şekilde yapılanları anlayana kadar birçok soru sormaktan çekinmeyin.
Adayın özgeçmişini önceden okuyun. Mülakatı özgeçmişin yönetmesine izin vermeyin. Bu en çok yapılan hatalardandır. Mülakatı sizin sorularınız yönlendirmeli. Sorularınızı önceden hazırlayın.
Hayali durumlar sorarak insanları test etmeye çalışmayın, hayali soruların cevapları da hayalidir.
Sadece içgüdülerinize güvenmeyin, eğer içgüdünüz hep doğru olsa o zaman hayatta hata yapmazdınız. Sorularla gerçeklere ulaşmaya çalışın.
Mülakatın en fazla yüzde 20’sinde siz konuşmalısınız. Geri kalan kısımda başvuran kişiyi konuşturmak sizin işiniz.

Yorumlar fikirlerini paylaş

Giriş
Bu yazıya ait yorumlar: